تحلیل مشکلات مالی بوندس‌لیگا پس از کرونا

مشکلات مالی در فوتبال و به خصوص بوندس لیگا به قدری جدی شده که بسیاری از باشگاه ها و کارشناسان معتقدند که قانون مالکیت در آلمان باید تغییر کند.
دوشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۹

به گزارش خبرگزاری فارس، فوتبال آلمان به فرهنگ پرشور و پرتحرک هواداران و «خود مالکیت» باشگاه‌های بوندس لیگا مشهور است. اما آیا با بروز مشکلات بزرگ اقتصادی پس از شیوع کرونا این لیگ می تواند همچنان این فرهنگ را با شعله تماشاگرانش روشن بماند؟

بسیاری از باشگاه های بوندس لیگا به دلیل مشکلات بزرگ پس از کرونا ترس بحران اقتصادی دارند. این ترس با قانون مالکیت 50+1 در آلمان بیشتر نیز شده و باشگاه ها سعی دارند که این قانون که تاثیرپذیر از تماشاگران است و قدرت مالی سرمایه گذار را محدود می کند را تغییر دهند.

کریستوفر برور، کارشناس مسائل اقتصادی در این خصوص اظهار داشت: لیگ های دیگر به دلیل شرایط بهتر و درهای بازتر برای سرمایه گذار نسبت به لیگ آلمان دارند. این موضوع برای بوندس لیگا یک عیب است.

قانون 50+1 در اصل از قدرت هواداران فوتبال در آلمان دفاع می کند که آن را به مانند دیواره ای در برابر تجاری کردن فوتبال بوندس لیگا می کند.

 

قانون 50+1 به این معناست که در فوتبال آلمان برخلاف ایتالیا، انگلیس یا اسپانیا یک سرمایه گذار نمی تواند اکثریت حق رای در آن باشگاه را تصاحب کند. طبق این قانون هر چقدر سرمایه گذار در مالکیت یک باشگاه سرمایه گذاری کند،  ۵۰ درصد به علاوه یک رای همواره در دست مجمع عمومی و اعضای باشگاه است. این قانون تضمین می کند که اعضای یک باشگاه - معمولاً هواداران آن - دارای حق رأی اکثریت باشند ، به این معنی که هیچ فرد یا شرکتی نمی تواند کنترل کامل را به دست آورد.

مخالفان این قانون ادعا دارند که این قانون یک ترس بالقوه به جان سرمایه گذاران می اندازد. آنها که تمام هزینه های باشگاه را می کنند، آن هم در شرایطی که به دلیل مشکلات ویروس کرونا و عدم برگزاری مسابقات و عدم جذب مالی از راه های حضور تماشاگران و یا حق پخش تلویزیونی، عملا باشگاه ها در یک بحران شدید مالی قرار دارند.

بروور در این خصوص گفت: البته که با حضور قانون 50+1 همچنان می توان به حضور سرمایه گذار اندیشید ولی وقتی آن نباشد امکانات زیادی نیز فراهم می گردد. حالا این بحران یک فرصت عالی شده است.

باشگاه های قدیمی همچون شالکه و وردربرمن که ترس شدید از بحران شدید مالی دارند، آنها خواهان تغییر این قانون شده اند و این ویروس کمک کرده که صدایشان نیز قوی تر و رساتر شود. هورست هلت، مدیر ورزشی باشگاه کلن در این خصوص گفت: به نظرم اکنون با توجه به بحران به وجود آمده، باید معقول تر فکر کنیم و برای چگونگی این سیستم سوال بپرسیم.

مارتین کایند، رئیس باشگاه هانوفر که یکی از مخالفان اصلی این قانون است اظهار داشت: فوتبال به شکلی دراماتیک و گریه دار تغییر می کند. این همیشه مهم است که بحران را به شکل یک فرصت ببینیم و بتوانیم ساختارهای خود توسعه دهیم و بهبود بخشیم زیرا با ثبات اقتصادی موفقیت ورزشی تسهیل می یابد. وی ادامه داد: باشگاه هایی نظیر ولفسبورگ، بایرلورکوزن، هوفن هایم و لایپزیگ به دلیل پشتوانه مالی بزرگ خود از این موضوع و بحران در امان هستند.

به نقل از deccanherald ، مارتین کایند که بارها و بارها در گرفتن کل کنترل باشگاه هانوفر شکست خورد، برخی باشگاه ها در حال دور زدن قانون 50+1 هستند. باشگاه لایپزیگ با حمایت ردبول با پذیرش تنها 17 عضو از باشگاه از زمان تاسیس باشگاه که به ده سال قبل باز می گردد این قانون را دور زده است. زیرا 3 عضور دیگر به دلیل سرمایه گذاری طولانی مدت در پروژه های محلی و انفرادی مستثنی شمرده شدند.

تمام آن 4 باشگاه از سوی طرفداران به صورت گسترده تحقیر شدند و برخی از هواداران متعصب نیز در سراسر آلمان به اعتراض علیه سرمایه گذار ردبول و هوفن هایم یعنی آقای دیتمار هوپ پرداختند. در همین فصل 2019-2020 در جریان بازی بایرن مونیخ و هوفن هایم، طرفداران آلیانس آره نا به شدت به دیمیتار هوپ توهین کردند که حتی این مسئله باعث توقف بازی شد و بازیکنان بایرن مونیخ و کادر فنی به دلجویی از او پرداختند.

برای بیشتر تماشاگران قانون 50+1 یک اصل جداناشدنی است که به هر قیمتی باید از آن دفاع شود.  در بیانیه ای که ماه پیش در خصوص بحران مالی پس از ویروس کرونا اعلام شد، گروهی که حامی این قانون هستند هشدار دادند که باید مراقب حرکت ناشیانه و پوپولیستی برای رفع این قانون بود. آنها معتقد هستند که پایه های ساخته جمعی مانند قانون 50+1 مزیت هایی در این بحران به همراه خواهد آورد نه ضرر.

حالا که لیگ ها من جمله بوندس لیگا سعی دارند که دوباره لیگ را آغاز کنند باید دید حق پخش تلویزیونی تا چه میزان مشکل مالی تیم ها را حل کند. چیزی که معلوم است تمام باشگاه های دنیا به دلیل کرونا باید با مشکلات بزرگ اقتصادی دست و پنجه نرم کنند و به نقل از Sport1  باز شدن درهای بوندس لیگا روی سرمایه گذاران تنها راه نجات وضعیت اقتصادی باشگاه های آلمانی است. بر اساس تخمین این رسانه، بیشتر باشگاه های آلمان تا 4 یا 5 هفته تنها بیشتر دوام نخواهند آورد.

شاید نتیجه ویروس کرونا در فوتبال لغو قانون 50+1 در آلمان شود.اخبار کوتاه

رونالد کومان در بیمارستان بستری شد

رونالد کومان سرمربی تیم ملی فوتبال هلند به دلیل مشکل قلبی در بیمارستان بستری شد.
کومان به دلیل مشکل قلبی در بیمارستانی در آمستردام بستری شده است.
بر این اساس راب جانسون مدیر برنامه‌های کومان اعلام کرد که شرایط مدافع سابق تیم ملی فوتبال هلند و سرمربی باشگاه‌های ساوتهمپتون و اورتون انگلیس پایدار شده است.
وی در حال حاضر هدایت لاله‌های نارنجی را برعهده دارد.

نخست وزیر ایتالیا مسابقات سری‌آ را لغو می‌کند

بنا به گزارش رسانه های ایتالیا وزارت ورزش این کشور به تیم های فوتبال مجوز داده تا تمرینات فردی خود از فردا آغاز کنند و تمرینات گروهی نیز با رعایت نکات بهداشتی برگزار شود.
اما نشریه « La Repubblica» ایتالیا امروز مدعی شد کونته، نخست وزیر ایتالیا می خواهد چهارشنبه آینده رسما لغو بازی های سری آ ایتالیا را به خاطر حفظ سلامت شهروندان و اهالی ورزش اعلام کند.

فرتونگن با تاتنهام تمدید می کند

تاتنهامی‌ها قصد دارند تا یان فرتونگن را حفظ کنند. طبق گزارش دیلی تلگراف، هاتسپر و بازیکن ملی پوش مذاکراتی از قبل برای ادامه همکاری انجام داده اند. براساس توافق صورت گرفته قرار است مدافع 33 ساله یک سال دیگر در تیم لندنی بماند. قرارداد کنونی بازیکن با تجربه تا پایان فصل جاری است.

گام نخست برای همکاری؛ سرمربی بایرن با سانه تلفنی گفت وگو کرد

بایرن مونیخ از مدت ها قبل در نظر داشت فوروارد ۲۴ ساله منچسترسیتی را در اختیار بگیرد. تیم آلمانی می‌خواست این بازیکن را در تابستان گذشته جذب کند. البته بعد از آنکه سانه دچار مصدومیت شدید پارگی رباط صلیبی شد، پروژه جذب وی با تأخیر زیاد همراه شد.
طبق اعلام روزنامه بیلد اولین گام برای همکاری با وی از طریق تماس تلفنی هانس دیتر فلیک ، سرمربی‌ تیم برداشته شده است. بر اساس اعلام این منبع خبری مربی مونیخی‌ها با وینگر تکنیکی منچستر سیتی به مدت یک ساعت گفتگوی تلفنی کرده و درباره مسائل مربوط به همکاری احتمالی صحبت کرده است.

پیشنهاد جدید یووه به بارسلونا برای جذب ملو

سایت «فوتبال ایتالیا» خبر داد سران باشگاه یوونتوس از جذب آرتور ملو، هافبک برزیلی بارسلونا دست بردار نیستند. بیانکونری در جدیدترین پیشنهاد علاوه بر تقدیم پیانیچ در ازای جذب آرتورو ملو می خواهد ماتیا دی شیلیو، مدافعش را نیز در ضمن این انتقال به بارسلونا بدهد.

از دست ندهید...

رسانه‌های انگلیس احتمال می‌دهند که فصل 21-2020 لیگ برتر انگلیس پشت درهای بسته برگزار شود.

نویسنده: آرمان امیراحمدی

تاریخ: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

مشکلات مالی در فوتبال و به خصوص بوندس لیگا به قدری جدی شده که بسیاری از باشگاه ها و کارشناسان معتقدند که قانون مالکیت در آلمان باید تغییر کند.

نویسنده: آرمان امیراحمدی

تاریخ: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

یوونتوس حاضر است تنها در یک حالت پل پوگبا را به خدمت گیرد.

نویسنده: آرمان امیراحمدی

تاریخ: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399

ستاره مصری خط میانی بشیکتاش اسپور به تیم ترکیه ای برای ادامه همکاری چراغ سبز نشان داد.

نویسنده: آرمان امیراحمدی

تاریخ: دوشنبه 15 اردیبهشت 1399